Berlinli araştırmacılar Alman göllerinde keşif yapıyor

Kenan

Member
Plastik parçacıklar büyük bir sorundur. Bir plastik şişenin doğada çözünmesinin 450 yıl veya daha uzun süreceği tahmin ediliyor. Dünyanın çöplükleri ve okyanusları plastik atıklarla dolu. Ve çevreyi kirleten sayısız mikro ve nano partikülün sağlık açısından ne gibi riskler oluşturduğunu henüz tam olarak bilmiyoruz. Ancak bazı organizmalar plastiğin parçalanmasına yardımcı olabilir. Bunlara plastik yiyen mantarlar da dahildir.

Berlin ve Potsdam'dan araştırmacılar artık hangi türlerin bunu özellikle verimli bir şekilde yaptığını keşfettiler. Leibniz Tatlı Su Ekolojisi ve İç Su Balıkçılığı Enstitüsü (IGB) ve Potsdam Üniversitesi'nden bilim adamları, tatlı sularda meydana gelen 18 mantar türünü inceledi. Araştırmacıların söylediği gibi özellikle “Stechlin ve Mirow göllerinden” geliyorlar.

Sonuçları, mantar cinsinin belirli suşlarının, örneğin Fusarium, Penisilyum, Botryotinya Ve Trikoderma özellikle poliüretan, polietilen ve lastik kauçuğu gibi plastiklerin parçalanması için uygundur. Bunun özelliği, plastiklerin ön işleme tabi tutulmasının gerekmemesidir. Ayrıca parçalanma sürecini başlatmak için şekere de ihtiyacı yoktu. Çalışma, Science of the Total Environment dergisinde yayınlandı.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.


Bazı plastik türleri en iyi şekilde parçalanır


Test edilen mantarlar plastik parçacıkları kolonize ediyor, çeşitli polimerlere bağlanıyor ve bunları hücre büyümesi için kullanıyor. Çalışmayı yöneten IGB araştırmacısı Hans-Peter Grossart, “Mantarlar, plastik gibi birçok makromoleküldeki kimyasal bileşikleri bile parçalayabilen enzimler üretiyor” diye açıklıyor.

“Ayrıca, istilacı büyüme formları ve biyofilm oluşturma ve mevcut biyofilmlerle etkileşime girme yetenekleri sayesinde, plastik küredeki hayata iyi adapte olmuşlar.” Görünüşe göre mantarlar, parçalanma sırasında ortaya çıkan ara ürünleri karbon ve enerji kaynağı olarak kullanıyor. .

Çalışma, mantarların endüstriyel olarak ne kadar geniş çapta kullanılabileceğini göstermiyor. Plastik yiyen mantar ve bakteriler üzerine dünya çapında araştırmalar yapılıyor. En azından belirli bir plastik türünün en fazla bozunabilir olduğu ortaya çıktı: poliüretan. Bu, diğer şeylerin yanı sıra köpük, sünger, araç iç panelleri, yapıştırıcılar, boyalar ve kaplamaların üretiminde kullanılır. Araştırmacılara göre yeni bulgular, “plastik atıklar için büyük ölçekli geri dönüşüm konseptlerinin geliştirilmesine” katkıda bulunuyor.