Uzay mühendisi Hans Königsmann TU Berlin'i ziyaret etti

Kenan

Member
Falcon Heavy roketi fırlatılıyor. Florida'daki fırlatma alanından, parlak bir güçlendirici ışınla uzaya doğru gök gürültüsü gibi esiyor. Dünya'da binlerce kişi ekranlardan testi izlerken tezahürat yapıyor. Plana göre, roketin önemli parçaları (yükselticiler) ayrılıyor, Dünya atmosferine yeniden giriyor ve fırlatma alanından çok da uzak olmayan platformlara tam olarak iniyor. Artık yenilenebilir ve yeniden kullanılabilirler.

Berlin yerlisi, Elon Musk'un Amerikan uzay şirketi SpaceX'in baş mühendisi olarak bu sansasyonel teknik gelişmeye liderlik etmeye yardımcı oldu. Adı Hans Königsmann, ABD'de “Koenigsmann” ya da sadece “Hans”.

28 Haziran Cuma günü Audimax'taki yüzlerce öğrencinin önünde hayatını anlatmak ve havacılık ve uzay mühendisliği bölümünü ziyaret etmek için Berlin Teknik Üniversitesi'ni (TU) ziyaret edecek. Küçük bir öğrenci ekibinin aklına, kendi araştırma projeleri hakkında konuşmak üzere onu davet etme fikri geldi.

Elon Musk'la çölde buluşmak

Uzay mühendisinin kendisi de bir zamanlar TU'da okudu. 1963 yılında Berlin'de Hans-Jörg Königsmann'da doğdu. Bremen'de havacılık ve uzay bilimleri alanında doktorasını aldı. Küçük bir uydunun geliştirilmesine yardımcı oldu ve 1996'dan itibaren Kaliforniya'da bir uydu üreticisi için çalıştı. Mojave Çölü'ndeki roket fırlatmaları sırasında Elon Musk ile tanıştı. İki uzay tutkunu buluştu. Musk 2002 yılında özel uzay şirketi SpaceX'i kurduğunda ilk çalışanlarından biri olarak “Hans”ı işe aldı.

SpaceX Başkan Yardımcısı Hans Königsmann, Mayıs 2020'de Florida'daki Cape Canaveral'dan bir “Falcon 9” roketinin fırlatılışını gözlemliyor.Xinhua/Imago

Königsmann, bunu yalnızca birkaç milisaniye düşündükten sonra kabul ettiğini söylüyor. “PayPal'ın satışından parası olduğunu ve roket faaliyetlerine yatırım yapmak istediğini biliyordum. Bununla ilgileniyordum. Ben de dahil olmak istedim, ona söyledim.” Neredeyse 20 yıl boyunca birlikte çalıştılar.

Gelecek yeniden kullanılabilir roketlerde ve uzay gemilerinde yatıyor

Königsmann, yeni yeniden kullanılabilir roketlerin ve uzay gemilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. 2011'den 2021'e kadar SpaceX'in fırlatma baş mühendisi ve başkan yardımcısı olarak görev güvenliğinden sorumlu olarak görev yaptı. Bugün şirkete yarı zamanlı danışmanlık yapıyor ve Bremen merkezli Avrupa uzay şirketi OHB'nin denetim kurulunda yer alıyor.

Bir dizi başarısızlığa rağmen Königsmann, uzay yolculuğunda bir devrime belirleyici bir katkıda bulundu. Geleceği yeniden kullanılabilir teknolojilerde görüyor çünkü bunlar NASA'nın süper pahalı gelişmelerinden çok daha uygun maliyetli ve sürdürülebilir. Ayrıca Elon Musk'un Mars'a uzay gemisi getirmeyi başaracağına da inanıyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.