Protein Sentezi Nedir?

Nigdeli

New member
Protein Sentezi Nedir?
Bilimsel olarak ifade etmek gerekirse, protein sentezi, hücrelerin DNA, RNA ve enzimleri kullanarak protein molekülleri oluşturduğu süreçtir. Kısaca, vücudunuzun yeni kas inşa etmek için proteinde bulunan amino asitleri kullandığı bir süreçtir.

Bir gün boyunca, vücudunuz iki süreç arasında dalgalanır: “anabolizm” olarak bilinen kas gelişimi, protein sentezi ve “katabolizma” olarak bilinen kas yıkımıdır.

Bir protein takviyesi aldıktan sonra, kanınızda yüksek miktarda aminoasit bulunan kısa bir süre vardır. Hiperaminoasidemi olarak bilinen bu süre dinlenme esnasındaki kas protein sentezinden daha fazla uyarır.

SERT ANTRENMAN kataboliktir, çünkü kaslarınızda hasara yol açar ve onları parçalara ayırırsınız. Fakat antrenmandan sonra, vücudunuz neredeyse anında anabolik hale gelir ve bu hasarı iyileştirmeye başlar. Antrenman öncesi veya antrenman sonrası protein tozu kullanmak veya antrenman çevresinde yeterli karbonhidrat ve protein içeren katı bir yemek yemeye başlamak bu süreci başlatmaya yardımcı olur. Protein tozları ve protein açısından zengin gıdalarda bol miktarda bulunan amino asit lösin burada temeldir.

“Kas oluşturma tepkisini en üst düzeye çıkarmak için, porsiyon başına yaklaşık 3 gram lösin gerekir ve bu da öğünlerde 30-40 gramlık proteinin size verebileceği şeydir.”